slider

Wczesne ćwiczenia z logopedą – dlaczego to takie ważne?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy posłać dziecko na wizytę kontrolną do logopedy. Często odwleka się ten moment w nieskończoność, tłumacząc błędy w wymowie różnego rodzaju stereotypami. Chociaż wydawać by się mogło, że na ingerencję jest jeszcze czas, zawsze lepiej jest zapobiegać zamiast leczyć.

Dziecko wiele wynosi z domu. To właśnie rodzina jest środowiskiem, w którym kształtuje się sposób myślenia, wartości i mowa każdego małego człowieka. Warto więc już od najmłodszych lat dbać o jego prawidłowy rozwój. Jednym z zadań rodziców jest stymulowanie dziecka do mowy. Odpowiadanie na pytania, rozmowy o życiu codziennym, czytanie bajek – wszystko to wpływa pozytywnie na rozwój mowy u dzieci. Z tego względu należy uważać na to, jak się do niego zwraca. Przesadne przeciąganie głosek, zmiękczanie ich czy naśladowanie dziecięcego głosu może zaburzyć u dziecka postrzeganie świata mowy, a tym samym odbić się u niego na tej umiejętności w przyszłości.

Czym zajmuje się logopedia?

Logopedia zajmuje się kształtowaniem prawidłowej wymowy, usuwaniem zaburzeń komunikacji językowej oraz korygowaniem wad wymowy za pomocą terapii sensorycznej. W skrajnych przypadkach logopeda naucza dziecko mowy od podstaw.

W naszej placówce dodatkowo zajmujemy się neurologopedią, która pozwala na prowadzenie terapii z dziećmi posiadającymi wady wymowy o podłożu neurologicznym. Nasz wykwalifikowany zespół pomoże przy zmianie błędnych nawyków i nauczy, jak wystrzegać się  ich w przyszłości.

Kiedy do logopedy?

Znacznie łatwiej jest zniwelować wady wymowy u dziecka, które dopiero wkracza do świata mowy, niż u przedszkolaka, u którego złe nawyki zaczęły się zakorzeniać. Na konsultacje warto wybrać się wtedy, gdy pewne nawyki dziecka staną się niepokojące, na przykład  gdy zacznie seplenić, jąkać, mylić głoski, wkładać język między zęby podczas wypowiadania się. A także wtedy, gdy nie mówi wcale bądź bardzo mało, mimo iż jego rówieśnicy bezbłędnie opanowują tę zdolność.

Nieleczona wada wymowy – skutki

Nieleczona wada wymowy utrwala się, prowadząc do negatywnych konsekwencji rozwojowych. Wskutek nieprawidłowej artykulacji głosek dziecko zaczyna mieć problemy w kontaktach międzyludzkich, jest mu trudniej porozumiewać się z innymi. Zdarza się, że takie dzieci są wyśmiewane przez rówieśników, co z kolei rzutuje na ich pewność siebie. Problemy w tej dziedzinie mogą również odbić się na ich edukacji, prowadząc chociażby do dysleksji.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.